İnşaatta İnce İşler Nelerdir? Hangi Sıralama ile Yapılır?

İnşatta ince işler aşamasının yapımı kaba inşaatın tamamlanmasının ardından gerçekleşmektedir. İnşaatta yapılacak işler her zaman sıralı gitmek durumundadır. Kullanılan malzeme ne kadar kaliteli olursa inşaatın dayanıklılığı o kadar artmaktadır. Kaba inşaatta meydana gelecek hataları gizlemek ve yapıya şık bir görünüm kazandırmak için ince işler tamamlanarak inşaat sonlanmaktadır. Kaba inşaata göre daha teferruatlı süren bu aşama, maliyet aşısından da en yüksek kalemleri içerisinde bulundurur. Bu yazımızda inşaatta ince işler nelerdir ve gangi sıralama ile yapılır sorularına yanıt vermeye çalıştık.

İnşaatta İnce İşler Sıralaması Nasıldır?

İnşaat yapılırken ince işler sıralaması birbirini izler. Bir madde atlanarak işlem yapıldığında diğer kısma geçilince zor anlar yaşatabilir. Bu yüzden işleri sırasıyla yapmak gerekir. Öncelikle duvar aşamasından başlanmalıdır. Kabası tamamlanmış inşaatlar için duvar iskeletin oluşmasını sağlar. Ardından duvarı sıvama işlemine geçilmelidir. Bu aşamanın tamamlanarak uygun olan boya ile duvarlar boyanmadan hemen önce zemin kısmına geçilmektedir. Tesviye işlemi yapılır ve zeminin kaplanması tamamlanır. Ardından iç boya işlemleri tamamlanarak doğramalar monte edilir. Son olarak su ve ısı izolasyonları yapılarak ince işler sonlandırılmaktadır.

Zaman kazanmak adına çok katlı yapılarda kaba inşaat bitmeden duvar ve tesisat borulamaları ile ince inşaata start verilebilmektedir. İş programına uygun bir şekilde uç uca eklenen bu imalatlarda, iyi bir organizasyon, yeterli finansman ve malzeme sevkiyatı yapılmalıdır. Bu şekilde inşaatın tamamlanma süresini yüzde 30 oranında azaltabilirsiniz.

İnce İnşaat Malzemeleri Nelerdir?

İnce inşaat malzemeleri şunlardır:

  • Duvarlar için gerekli olan tuğla, gazbeton ve alçıpan gibi ürünlerdir.
  • Sıva işlemi için genellikle çimento, alçı ve saten alçı kullanılmaktadır.
  • Boya için gerekli olan malzemeler ise projede seçilen imalatın gerektirdiği fırçalar ve markalara ait akmayan, temizlenmesi kolay ve iç mimari ile uyumlu renkte boyalardır.
  • Zemin tesviye için ana malzemeleri çimento, su ve kum olan şap betonu atılır. Bunların yanında düzgün bir zemin oluşturmak için inşaat işçilerinin kullandığı gerekli malzemelerde bulunur. Zemin kaplaması için mahallin özelliğine göre seramik, mermer ya da laminant gibi malzemeler kullanılır.
  • Tavanın kaplamasının nasıl yapılacağına göre farklı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar alçı ve saten alçı olabildiği gibi alçıpan levha, metal ve taşyünü asma tavan olabilir.
  • Su izolasyonunda ise su yalıtım çimento ve bitüm esaslı malzemeler kullanılmaktadır.

İnce İnşaat İşleri Ne Kadar Sürer?

İnce inşaat işlerinin tamamlanma süreci inşaat çalışanlarının organize olabilme yetisine göre değişkenlik gösterir. Takım çalışması yapabilen bireyler inşaatın ince işlerinde görev alırlarsa belirlenen süre daha hızlı biter. Bunun yanında inşaatın metrekaresinin büyüklüğü de bu sürenin uzamasına yol açmaktadır. 100 metrekare bir dairenin ince işlerinin tamamlanma süreci yaklaşık 20 gündür. Bu süre mevsim şartları ve yukarıda değindiğimiz organizasyon becerisine göre değişebilir. İnşaatta ince işler tamamlandıktan sonra bina yerleşime hazır hale getirilir.

tebegroup_editor