Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nedir? 2022 Kira Yardımı Ne Kadar Oldu?

24 Nisan 2022by tebegroup_editor

Kentsel dönüşümde kira yardımı uygulaması kişilerin mağdur olmamasını sağlayan bir uygulamadır. Bina sahipleri eskiyen ve tadilata ihtiyaç duyan evlerini yenilemek adına kentsel dönüşüm uygulaması için harekete geçebiliyor. Kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan evlere devlet destek oluyor. Yıkılan binaların yenileri yapılırken, konut sahipleri kiralık evlerde yaşamak zorunda kalıyorlar. Kentsel dönüşüm kira yardımı da bu durumda verilebiliyor. Her yıl kira yardımlarının TL karşılığı ekonomik şartlara göre değişiyor. 2022’de yapılan kira yardımı ise 715 TL ile 1500 TL arasında.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardım Tutarı Ne Kadar?

Kentsel dönüşümde kira yardımı geçtiğimiz senelerde daha düşükken 2022’de belirli bir fiyat artışı yaşandı. Bunun en temel sebepleri evlerin kiralarının yükselmesinden kaynaklanıyor. Kentsel dönüşüme giren konutların sahiplerine devlet tarafından düzenli olarak kira yardımı yapılabiliyor. Belirli bir miktar aralığında kira yardımı günümüzde 1500 TL ye kadar çıkabiliyor. Devlet daire bedeline göre ev sahiplerine yardım yapıyor. Kişiler öncelikle konutun değerini belirleyerek 750 TL ile 1500 TL arasında kira yardımından yararlanabiliyorlar.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Neye Göre Verilir?

Kentsel dönüşümde kira yardımları her ev sahibine veriliyor. Ancak herkese eşit miktarda yardım yapılmıyor. Kira yardımlarından yararlanabilmek için öncelikle konutun bulunduğu şehrin kira oranlarına bakılıyor. Tüm hesaplamalardan sonra kentsel dönüşüm yüzünden kiralık evlere taşınmak zorunda kalan kişilere kentsel dönüşüm kira yardımı yapılıyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımını Kimler Alabilir?

Kentsel dönüşüm kira yardımını almak için yalnızca binaların eski olması gerekmiyor. Eski konutların yanında kira yardımından yararlanabilmek için binaların riskli raporunun bulunması gerekiyor. Devlet tarafından verilen bu onay için ise ev sahipleri kentsel dönüşüm uygulamasının başlatılması için başvuru yapmaları gerekiyor. Binalarda bulunan hasar yüzünden kişiler evlerinin yıkımına izin vererek farklı binalara yerleşiyorlar. Devlet zor durumda kalan vatandaşlarına bu durumda kira yardımı yapabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Kaç Ay?

Kentsel dönüşüm için yapılan kira yardımlarının süresi 18 ayı bulabiliyor. Devlet kentsel dönüşüme giren bina sahiplerine Bakanlık tarafından her ay kira yardımı veriyor. Binaların oturuma izinlerinin kalması ile kentsel dönüşüm başladığı için 18 aylık kira yardım süreci başlatılmaktadır. Verilen yardım konutların bulundukları şehirlere göre 750 TL ile 1500 TL arasında farklılık gösterebiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımında İkamet Şartı Kalktı Mı?

Kentsel dönüşümde kira yardımı alabilmek için ikamet şartı bulunuyordu. 2019 yılı itibari ile 6306 sayılı kanunun yenilenmesi ile bu durum değişmişti. Geçtiğimiz yıllarda devlet bina sahiplerine kira yardımında bulunabilmesi için ikamet şartı arıyordu. 2019 yılı itibari ile bu şart ortadan tamamen kaldırıldı. Koşulun kaldırılması ile birlikte devlet bina sahiplerinin hisselerinin oranına bakarak kentsel dönüşüm kira yardımı yapılabilecek.

tebegroup_editor