İş Güvenliği Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir?

17 Nisan 2022by tebegroup_editor

lİş güvenliği uzmanları, Eğitim Kurumlarınca açılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı programlardan yeterli eğitimi alarak sınavlardan başarıyla geçen kişilerdir. Bu bireylere Genel Müdürlük onaylı iş güvenliği uzmanı olduğunu gösteren belge verilmektedir. İş güvenliği uzmanının görevi bir iş yerinde işçilerin çalışma ortamlarında sağlıklarını tehdit edecek durumların belirlenmesini sağlamaktır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ne İş Yapar?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanının işi firmalarda işçiler için tehdit sayılabilecek her türlü durumu tespit etmektir. Bunun yanında işçilerin güvenliğini sağlamak adına iş yeri ekipmanlarının kullanım durumunu takip eder. İşçiler için riskli bulunan noktalara giriş çıkış yapılmasını önler. İş güvenliği uzmanı güvenli olmayan bölgeler için iş yeri ile görüşme yaptığı halde herhangi bir önlem alınmıyorsa bu durumu bakanlığa bildirme hakkına sahiptir. Yaptığı işte hayati tehlikesi olan bir işçi bulunuyorsa iş güvenliği uzmanı işi durdurabilmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı Nasıl Yapılır?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı için en az ön lisans ya da lisans bölümlerinin tamamlanması gerekmektedir. İSG uzmanı olmak isteyen bireyler ilgili bölümlerden mezun olduktan sonra İSG eğitimi veren programlara katılabilmektedir. Bu kurumlar kişilere iş yerlerinde olası tehlikeleri teknik ve uygulamalı bir şekilde göstermektedirler. Yaklaşık 180 saat eğitime tabi olan kişilere gerekli sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlardan başarılı sonuçlar alınması halinde iş güvenliği uzmanı olunabilmektedir.

İSG Uzmanı Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

İş güvenliği uzmanlığının ilk şartı üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Gerekli kurumlardan eğitim almadan önce kişilerin mesleğini yapamayacak herhangi bir sağlık engelinin olmaması gerekir. Lens ve gözlük kullanımı olan bireylerin doktorlarına başvurarak gerekli sağlık raporunu almaları gerekmektedir. Bunun yanın alınan eğitimin bakanlık tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Seçilen eğitim kurumları da bu nedenle dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

İş güvenliği uzmanlarının maaşları özel ve devlet sektörü olarak ikiye ayrılmaktadır. Özel sektörde çalışan iş güvenliği uzmanları içinde bulundukları yılın enflasyon oranlarına uygun bir şekilde belirlenmiş maaşları almaktadırlar. Diğer iş güveni uzmanlarının maaşları ise çalıştıkları kuruma ve sınıfına göre farklılık gösterse de aylıkların 4.500 TL ile 16.000 TL arasında değiştiği söylenebilir.

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Maaşı Ne Kadar?

B sınıfı İSG uzmanlarının maaşları kişilerin çalıştıkları yerlerdeki tecrübelerine ve çalışma şekillerine göre değişiklik göstermektedir. Kişilerin aylık çalıştıkları saat hesaplanır ve şirket muhasebecisi tarafından onaylanır. Kişilerin saatlik ücretleri aylık olarak belirlendikten sonra maaşlar hesaplarına aktarılmaktadır. 2022 yılının B sınıfı iş güvenliği uzmanlarının aldıkları maaşlar ortalama 4.270 TL ile 15.250 TL arasında farklılıklar gösterebilmektedir. İş güvenliği uzmanı çalışma şartlarının risk teşkil ettiği inşaat şantiyelerinde, fabrikalarda ve endüstriyel tesislerde görev yapabilirler.

tebegroup_editor